X

Stop przemocy seksualnej wobec kobiet

W 7 dniu Kampanii 16 Dni przemocy ze względu na płeć mówimy głośno o problemie przemocy seksualnej i molestowania.

  • 9 na 10 kobiet w Polsce doświadczyło przemocy seksualnej*
  • 87,6 % kobiet w Polsce doświadczyło molestowania seksualnego**
  • 85% sprawców przemocy seksualnej to mężczyźni***

Myśląc „przemoc seksualna” myślimy „gwałt”. Niesłusznie. Przemoc seksualna to również sama próba gwałtu, także tego w małżeństwie lub związku, zmuszanie do niechcianych zachowań seksualnych, obraźliwe uwagi dotyczące ciała lub seksualności, całowanie lub dotykanie bez zgody, grożenie negatywnymi konsekwencjami w pracy/na studiach/w szkole za brak zgody na stosunek lub inną czynność seksualną.

Przemoc seksualna i molestowanie są wszędzie: w tramwaju, gdy ktoś dotyka pośladków obcej osoby, na basenie, gdzie pewny mężczyzna bezkarnie podglądał kobiety w szatni, w pociągu, w którym jeden z pasażerów obnażył się przed współpodróżującą, na uniwersytecie, kiedy profesor dawał sobie przyzwolenie na publiczne ocenianie wyglądu studentek, w urzędzie, gdy trzeba było wysłuchać nataryczywych dowcipów seksualnych i w praktycznie każdej branży zdarzają się przypadki wykorzystania siły i pozycji do wymuszenia czynności seksualnych).

Koniec z przyzwoleniem społecznym na takie zachowanie! To przez podtrzymywanie kultury gwałtu kobiety wciąż boją się zgłaszać przestępstwa seksualne (90% zgwałconych osób nie zgłosiło się na policję).

Sprzeciwiamy się każdemu dotykowi, który nie jest chciany. Przestańmy usprawiedliwiać oprawców. Gwałtu i molestowania seksualnego nie można usprawiedliwiać. Niczym.

Doświadczyłaś przemocy seksualnej lub molestowania? Jesteśmy w tym razem, wierzymy Ci i chcemy Ci pomóc. Wspólnie możemy walczyć z kulturą gwałtu: wspierajmy się, dajmy głos osobom doświadczającym przemocy seksualnej. Nie jesteś sama!