X

Akcja KASK – Koniecznie Asekuruj Swoja Kopułę

Soroptimist International I Klub we Wrocławiu angażuje się w różnorodne aktywności społeczne wspierające realizację zadań publicznych. Także działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia odpowiadają na cele określone w Statucie Stowarzyszenia.

Akcja KASK – Koniecznie Asekuruj Swoja Kopułę – propaguje odpowiedzialne i bezpieczne jeżdżenie na rowerze, jak i inne aktywności w wyniku których istnie zagrożenie urazem głowy. Według światowych badań, kaski zmniejszają ryzyko poważnych urazów głowy o 70%. Bezpieczna jazda na rowerze, hulajnodze, rolkach to: kask, odblaski, znajomość przepisów drogowych, stosowna prędkość, ubezpieczenie i rozsądek. Chcemy zachęcić do noszenia kasków, by chronić swoje zdrowie i życie, jak i jest to wyraz odpowiedzialności, za bezpieczeństwo własne i innych.

Dlaczego Akcja KASK – Koniecznie Asekuruj Swoja Kopułę – jest realizowana przez nasz Klub?

Geneza akcji ma dramatyczne korzenie. W lipcu 2021 roku członkini naszego Klubu – Basia, zmarła w wyniku nieszczęśliwego wypadku na rowerze. Miała pokonać tylko kilka kilometrów w obrębie śródmieścia Wrocławia, ale zachwiała się, przewróciła i uległa poważnemu wypadkowi, z którego już nigdy się nie obudziła…

Nie jechała w kasku. Może dlatego, że miało być tak blisko. Może było gorąco. Może fryzura potem nie byłaby w idealnym stanie. A może miała być dramatyczną inspiracją dla naszych działań. Basia odeszła nagle. Zostawiła po sobie pustkę, ale też natchnęła nas do zaplanowania i zrealizowania tego projektu.

Z czego finansowana jest Akcja KASK?

Soroptimist International I Klub we Wrocławiu finansuje się ze składek członkowskich, ale projekty realizujemy dzięki  darowiznom osób fizycznych i przedsiębiorstw. Dlatego krokiem pierwszym było zorganizowanie finansowania.

We wrześniu 2021 roku, wraz z Wrocławskim Teatrem Komedia, zorganizowałyśmy wydarzenie charytatywno – kulturalne. Na scenie Teatru zaprezentowana została „Judy na końcu tęczy” – muzyczna tragi-komedia autorstwa Petera Quiltera. Każdy kto zakupił bilet na to wydarzenie darował cegiełkę i stawał się Przyjacielem Akcji KASK. Po spektaklu zaprezentowałyśmy publiczności kaski ręcznie malowane przez wspaniałomyślne wrocławskie artystki Adelę Motas, Elżbietę Zimmer oraz Joannę Sawicką. Obecni na spektaklu licytowali kaski i dzięki hojności dwóch osób prywatnych oraz Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Płatek i Wspólnicy https://platek-wspolnicy.pl/ Klub uzyskał darowizny pozwalające ruszyć z projektem.

Dodatkowo budżet naszych działań zasiliły darowizny oraz niekomercyjne zaangażowanie:

Naszym partnerem merytorycznym jest Fundacja Na rowerze https://fundacjanarowerze.pl/

Prezydent Jacek Sutryk ofiarował nam kask z autografem.

Jakie działania będą prowadzone w ramach Akcji?

Kampania będzie prowadzona na FB, we wrocławskiej przestrzeni plakatowej oraz w wybranych placówkach przedszkolnych.

We Wrocławiu, od 12 czerwca, na 230 słupach ogłoszeniowych, przez minimum dwa tygodnie będą wisiały plakaty akcji KASK – Koniecznie Asekuruj Swoją Kopułę.

14 czerwca na stronie FB KASK – Koniecznie Asekuruj Swoją Kopułę https://www.facebook.com/KASK-koniecznie-asekuruj-swoj%C4%85-kopu%C5%82%C4%99-106715942057255 ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny „Wyślij zdjęcie w kasku z plakatem Akcji KASK w tle”. Nagrodą będzie ręcznie malowany kask.

Od 20 czerwca w placówkach przedszkolnych, które zaprosimy do wspólnej zabawy lub które same zgłoszą się do udziału, będą prowadzone zajęcia propagujące bezpieczne jeżdżenie na rowerze (według zaproponowanego konspektu). W ramach tych działań przeprowadzony zostanie konkurs na najpiękniejszy plakat promujący akcję KASK, gdzie dla zwycięskich grup przekażemy odblaskowe kamizelki i worko-plecaki.

Na FB będziemy publikować posty propagujące bezpieczne zachowanie i przepisy dla rowerzystów.

Jak chcecie mierzyć sukces Akcji?

Ucieszy nas każda nowa osoba, która założy kask wyruszając na rower, poruszając się na hulajnodze lub na rolkach. Każda osoba, która opowie się za działaniami na rzecz bezpieczeństwa własnego i innych.

Na jakie inne działania poprawiające bezpieczeństwo chcecie zwrócić uwagę?

Naszymi hasłami pomocniczymi są:

OCe, Kaski i Odblaski,

Z Kaskiem mi do Twarzy

Załóż Kask, bezpiecznie dołącz do ruchu.

Rowerzysta zawsze ubezpieczony.

Sprawny rower.

Znam przepisy! A ty?

#kaskkoniecznie