X

List otwarty Międzynarodowej Organizacji SOROPTIMIST INTERNATIONAL Unii Klubów Polskich w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej

Katowice, 25.10.2020

List otwarty

Międzynarodowej Organizacji SOROPTIMIST INTERNATIONAL Unii Klubów Polskich w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej

Soroptimist International  to międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz kobiet. Soroptymistki ściśle współpracują z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Radą Europy, przy których posiadają swoje przedstawicielstwa. Organizacja zrzesza ponad 72 000 członkiń na całym świecie w 132 krajach. W Europie jest 32 000 Soroptymistek, w Polsce – 230. Nasze Stowarzyszenie jest globalnym głosem kobiet i dziewcząt, rzecznikiem ich praw do edukacji i opieki zdrowotnej.

Soroptimist International to organizacja apolityczna i awyznaniowa – zrzeszając w wolontaryjnej działalności kobiety z wielu krajów świata staramy się rozumieć i szanować różne poglądy.

Po piątkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które zerwało kruchy kompromis aborcyjny i zaostrzyło w ten sposób ustawę aborcyjną musimy jednak zabrać głos w sprawie fundamentalnej dla Polek – naszych sióstr, koleżanek, córek.

Aborcja to sprawa dotycząca kobiet, a nie polityki czy religii. Uważamy, że trudny wybór urodzenia dziecka z nieuleczalną wadą należy pozostawić sumieniu tej, która tego wyboru musi dokonać.

Jesteśmy kobietami, które od lat wolontaryjnie angażują się w działania pomocowe. Nasza pomoc obejmuje zwykle kobiety w najgorszej sytuacji ekonomicznej. I to one będą ofiarami orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w nie ta polityczna decyzja najmocniej uderzy.

Mamy gorzką świadomość, że los osób z niepełnosprawnościami i ich matek, całych rodzin – jest rządzącym w Polsce ( oraz znacznej części społeczeństwa ) zwyczajnie obojętny. Trybunał Konstytucyjny swoim orzeczeniem nie zostawił kobietom wyboru – zmusił je do rodzenia nieuleczalnie uszkodzonych płodów. Stawianie kobiet w obowiązku takiego heroizmu jest po prostu nieludzkie. One nie dostaną wsparcia w życiu z dzieckiem niepełnosprawnym, pozostawi się je same sobie, bez pomocy socjalnej, psychologicznej, bez prawa do żałoby. Trud tego życia spadnie na kobiety, ich rodziny oraz organizacje pozarządowe, również takie jak nasza.

Niech kobiety w Polsce mają prawo głosu i wyboru, i niech ten głos będzie słyszalny a wybór

możliwy.

Zarząd i Członkinie Unii Klubów Polskich
Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International:

Karina Mostowik – prezydentkaSI UKP
Katarzyna Piszczako-Pałasz – I wiceprezydentka SI UKP
Magdalena Szkarłat-Meszczyńska – II wiceprezydentka SI UKP
Katarzyna Brykowicz – sekretarz SI UKP
Krystyna Domagała – skarbnik SI UKP
Joanna Waszkiewicz – dyrektor programowa SI UKP