X

OŚWIADCZENIE MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI SOROPTIMIST INTERNATIONAL UNII KLUBÓW POLSKICH W SPRAWIE KONWENCJI STAMBULSKIEJ.

Podpisanie pięć lat temu konwencji stambulskiej zwanej antyprzemocową było krokiem milowym w stronę poprawy sytuacji kobiet w Polsce, które najbardziej cierpią z powodu dyskryminacji i różnych form przemocy, w tym przemocy domowej. Było podyktowane autentyczną troską o najsłabszych.

Nie ma dziś żadnych powodów do wypowiedzenia tej konwencji. Kobiety nie stały się nagle nadzwyczaj silne, bardziej odporne i równo traktowane.

Członkinie Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International w Polsce wyrażają swój głęboki sprzeciw wobec wszelkich działań, które mogłyby doprowadzić do wypowiedzenia konwencji. W Polsce przemoc domowa ma nadal ciche przyzwolenie społeczne i traktowana jest jak swoiste „tabu”. Nie zgadzamy się na traktowanie kobiet jako osób drugiej kategorii. Czas pandemii i przymusowej izolacji nie powstrzymuje nas od głośnego demonstrowania swojego sprzeciwu wobec tak niegodnego cywilizowanego świata wycofania się z konwencji.

Kobiety zrzeszone w MOSI w Polsce wyrażają nadzieję, że do tego aktu, zmierzającego do wepchnięcia naszego kraju w mroki średniowiecza nie dojdzie. Apelujemy do o przestrzeganie konwencji antyprzemocowej, we wszystkich jej aspektach, aby lęki kobiet stały się przeszłością.

Żyjemy w systemie naczyń połączonych i to, co dzieje się u nas nad Wisłą jest słyszane i odczuwane w odległych zakątkach Europy. Nie chcemy świecić złym przykładem. Zostawcie konwencję w spokoju, a sprawcie aby kobiety w Polsce czuły się naprawdę bezpiecznie.

29 lipca 2020 roku